Historyczne dokumenty odkryto na wieży ratusza

W piątek 13 lipca nastąpił demontaż iglicy Ratusza Miejskiego wraz z miedzianą kulą (tzw. Kulą, kapsułą czasu). W kuli znaleziono ocynkowaną tubę, w której znajdowały się dokumenty zwinięte w rulon, przewiązane wstążką i zalakowane pieczęciami.

W tubie znajdowały się m.in następujące dokumenty datowane na 1926rok:

1) Słowo wstępu od Burmistrza Miasta Kluczborka Waldemara Recha
2) Dokument opisujący historię Ratusza od 1752 do 1858
3) Dokument opisujący historię Ratusza od 1859 do 1926

– >> Zobacz dokumenty (*.pdf)

Ze wstępnych oględzin dokumentów można się dowiedzieć, że 23 kwietnia 1737 r. miał miejsce pożar, który spowodował duże zniszczenia zarówno Ratusza jak i całego miasta, Ponadto można wyczytać z dokumentów jak przebiegały prace budowlane na Ratuszu, w jakich latach, kto brał udział w pracach budowlanych oraz ile kosztowały.

Dokumenty obecnie poddawane są pracom konserwacyjnym i zabezpieczającym przez specjalistów Zakładu Narodowego im Ossolińskich. Trwa również tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego.

Źródło: UM Kluczbork
Nie ma komentarzy

Dodaj swój

Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.