Pamiętamy o Katyniu. 71. Rocznica Zbrodni Katyńskiej (FOTO)

Dzieci i wnuki ośmiu funkcjonariuszy policji i służby więziennej zamordowanych w 1940 r. przez NKWD, których potomkowie osiedli po wojnie na Ziemi Kluczborskiej uczestniczyło w  środę (13.04) w powiatowych obchodach 71. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Nadano im niezwykłą oprawę, o czym mówili ze wzruszeniem bliscy pomordowanych. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. Odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Wspomożeni Wiernych przez księży katolickich i ewangelickiego pastora. Pierwszych wzruszeń dostarczył program przygotowany przez uczniów i chór Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kluczborku.

Po mszy nastąpił przemarsz pod budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie posadzono Dąb Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pod którym harcerze z kluczborskiego ZHR-u rozsypali ziemię z pól katyńskich.

Następnie starosta Piotr Pośpiech, przedstawicielka rodzin katyńskich Urszula Bryk oraz Izabela Kulik, uczennica ZSP nr 1 osłonili tablicę poświęconą  ośmiu funkcjonariuszom, którzy zginęli w 1940 r. w Ostaszkowie i Bykowni: Władysławowi Biernackiemu, Karolowi Czabakowi, Walentemu Grocholskiemu, Stanisławowi Kułakowskiemu, Edmundowi Szczuczko, Józefowi Nicińskiemu, Władysławowi Śmieszkowi oraz Janowi Władyce.

Ich rodziny otrzymały specjalne certyfikaty dla uhonorowania pamięci swoich bliskich ? ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wręczył je starosta kluczborski, który jest koordynatorem Programu ?Katyń…Ocalić od zapomnienia?.
Pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono też apelem pamięci poprowadzonym, przez mjr Szubę z jednostki wojskowej w Szumiradzie oraz oraz salwą oddaną przez jego podkomendnych. Uczestnicy uroczystości nie kryli wzruszenia. Także wtedy kiedy nad rozległy się pierwsze takty odegranej na trąbkach ?Ciszy?. Na zakończenie uroczystości zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod tablicą, która ma przypominać następnym pokoleniom o ośmiu funkcjonariuszach i wszystkich Polakach – ofiarach Zbrodni  Katyńskiej.

Obchody zorganizowali: Referat Promocji Starostwa Powiatowego w Kluczborku, Związek Sybiraków Koło Terenowe w Kluczborku i ZSP nr 1.

Monika Kluf/ Starostwo PowiatoweJest 1 komentarz

Dodaj swój
 1. 48x48
  Niedzielny gosc

  Ludzie prosze sie pomodlic a nie podjudzac . Bylo tyle ludzi zamordowanych !!
  Raz na zawsze prosze o tym zapomnie.
  Ttrzeba po prosto w przyszlosc popatrzec i przebaczyc potrafic!
  Albo piszemy o wszystkich zbrodniach i gdzie sa okopy ludzi zamordowanych!
  Mnie tez to boli, gdy sie ludzi morduje.
  Niech bedze pochwalony


Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.

Dodaj nowy komentarz