Sędzia z Kluczborka poleci do Turcji

Jarosław Przybył znalazł się w licznym gronie sędziów szczebla centralnego, którzy w dniach od 29 stycznia do 9 lutego będą przebywać na obozie szkoleniowym w tureckiej Antalyi. Podczas obozu wszyscy uczestnicy poddawani są testom sprawnościowym, prowadzą mecze towarzyskie, a także uczestniczą w wykładach szkoleniowych prowadzonych przez Walentina Iwanowa byłego rosyjskiego sędziego międzynarodowego, który prowadził pamiętny mecz na Mistrzostwach Świata w 2006 roku, Portugalia – Holandia, w którym rozdał 16 żółtych i 4 czerwone kartki.

37-letni arbiter w ubiegłym roku awansował do grupy „Top Amator”, która obejmuje wszystkich sędziów Ekstraklasy i I ligi poza sędziami zawodowymi. W tym sezonie prowadził 6 spotkań zaplecza Ekstraklasy oraz 3 mecze Pucharu Polski m.in. Zagłębie Sosnowiec – Wisła Kraków czy GKS Katowice – Zawisza Bydgoszcz. Z prawie wszystkich spotkań poza dwoma przeprowadzana była transmisja telewizyjna. Dla sędziów I ligi prowadzenie zawodów pod „okiem” kamer to również dwie obserwacje z jednego spotkania. Poza tradycyjną formą obserwacji z trybun przez delegowanego przez PZPN obserwatora dołącza również jeden z sędziów bądź sędziów asystentów zawodowych, który oglądając mecz w telewizji również ma za zadanie opracować arkusz obserwacji sędziego.

Delegowanie naszego niejedynego sędziego w grupie „Top Amator” (w grupie tej jest również Tomasz Garbowski oraz dwaj asystenci Jacek Tokarski i Daniel Szpila) na mecze transmitowane w telewizji raczej nie bywa przypadkiem. Postawa na boisku i decyzje na nim podejmowane pokazują, że na tym szczeblu rozgrywek powinien znaleźć się znacznie wcześniej.

Dobra praca sędziego głównego w meczu to również w pewnej części zasługa jego asystentów. Z Jarosławem Przybyłem w ubiegłym roku w spotkaniach pucharowych, a także II i I ligi współpracowali w większości sędziowie naszego kluczborskiego podokręgu m.in: Daniel Szpila, Jacek Tokarski, Tomasz Felusiak, Marcin Filarski, Tomasz Okaj, a także sędziowie innych okręgów m.in. Bartłomiej Lekki (Śląski ZPN) czy też międzynarodowy i zawodowy asystent Rafał Rostkowski (Mazowiecki ZPN) mający w swoim dorobku mecze Ligi Mistrzów.

Małymi krokami nasz arbiter wkracza do „elity” polskich sędziów. Na obozie w Turcji będzie miał okazję współpracować z takimi sędziami jak Tomasz Musiał, Paweł Gil, Szymon Marciniak, Daniel Stefański czy najmłodszy w całym gronie Bartosz Frankowski, którzy od pewnego czasu należą do czołówki sędziów Ekstraklasy.Jest 1 komentarz

Dodaj swój

Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.

Dodaj nowy komentarz