Smartfon jak przewodnik

Wybierając się na wycieczkę po powiecie warto wiedzieć, że drewniane kościółki, stanowiące jedną z naszych atrakcji turystycznych, zostały oznakowane kodami QR, które umożliwiają dostęp do wyczerpujących informacji na temat zabytku z pomocą smartfona. To ogromne udogodnienie dla zwiedzających.

Wystarczy, że zeskanujmy swoim smartfonem tzw. kod QR  i otwiera się strona internetowa z informacją o drewnianym zabytkowym kościółku, przed którym właśnie stoimy. Znajdziemy tam wszystko – od historii,  przez  informacje o tym co znajduje się wewnątrz, po fotografie.

Smartfon sprawdza się w roli przewodnika zarówno wtedy, gdy kościół jest zamknięty, jak i wówczas, gdy  jest otwarty, ale nie ma komu oprowadzić po jego wnętrzu, opowiedzieć historię zabytku, czy pokazać godne uwagi detale.

Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest oczywiście dostęp do Internetu, ale obecnie niewiele jest miejsc w powiecie, gdzie nie byłoby zasięgu jakiejś sieci komórkowej.

Przypomnijmy (o oznakowanych zabytkach informowaliśmy kilka miesięcy temu): strona z informacjami o zabytkach, na którą przenosi nas smartfon po zeskanowaniu kodu, jest opracowana w języku polskim i niemieckim, docelowo ma też funkcjonować w języku angielskim. Są tam też informacje o bazie noclegowej – hotelach, pensjonatach, o gospodarstwach agroturystycznych, obiektach sportowych. Opracował ją pan Wojciech Bobrowski, mieszkaniec naszego powiatu, który zgłosił się z ofertą oznakowania naszych zabytków.

Referat Promocji Starostwa Powiatowego dostarczył potrzebne do jej opracowania informacje i przygotował tabliczki z kodem QR, które zawisły przy kościółkach.

Coraz więcej dużych miast znakuje swoje zabytki w ten sposób. Na Opolszczyźnie to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw. Zyskała ona aprobatę proboszczów, którzy dostrzegają zalety tego rozwiązania, a którzy sami nierzadko występują w roli przewodników w świątyniach,  których są gospodarzami.
Z zalet kodowania zabytków mogą korzystać i przyjezdni, i nasi mieszkańcy, wśród których mamy sporo miłośników rowerowych wycieczek po okolicy.

Jak to działa? Więcej o kodach QR : www.qrcode.com.pl

Oprac. M.KlufNie ma komentarzy

Dodaj swój

Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.