Wręczono stypendia Burmistrza dla uczniów

2784

Stypendia Burmistrza Miasta Kluczborka dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe i kulturalne są przyznawane od 2009 roku.  Stypendium miesięczne jest wręczane na rok szkolny 2014/2015. W tym roku decyzją komisji stypendialnej przyznano 8 stypendiów, które wręczono podczas uroczystej gali 11 listopada.

Oto jakimi osiągnięciami mogą się poszczycić tegoroczni stypendyści:

Pierwszy uczeń gminnych szkół nagrodzony tym stypendium to Jagoda Krzemińska. To już jej kolejne, piąte z rzędu takie stypendium. Jagoda to wybitnie utalentowana młoda flecistka, która zajęła I miejsce w Makroregionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej i zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej. Uzyskała stypendium uprawniające do udziału w kursie mistrzowskim prof. P.Bernolda w Internationale Musicacademie w Lichtensteinie. Zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym (Intenational Music Tournament) w Paryżu w kat. instrumentów dętych. Ma na swoim koncie wyróżnienie w postaci udziału w trasie koncertowej we Włoszech (Padwa – Wenecja – Abano Terme). Wzięła również udział w koncercie najbardziej utalentowanych młodych muzyków – koncert w Carnegie Hall (Nowy Jork) zorganizowanym przez American Protégé International Flute Competition 2013 (USA).

Uczęszczający do szkoły podstawowej nr 1 Paweł Cirko wykazuje szczególne uzdolnienia matematyczne. W minionym roku szkolnym brał udział w wielu konkursach organizowanych na szczeblu gminy, województwa i kraju. Zajął m.in.: I miejsce w województwie i I miejsce w kraju oraz tytuł laureata w Ogólnopolskim konkursie „Alfik Matematyczny”; II miejsce w województwie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”; I miejsce w gminie oraz tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych; Finalista XXVIII Międzynarodowych mistrzostw w grach matematycznych i logicznych (25 miejsce w kraju). Ale matematyka to nie jedyna dziedzina, której się poświęcił. Z powodzeniem bierze też udział w konkursach wiedzy przyrodniczej. Jego osiągnięcia na tym polu to I miejsce w gminie w Wojewódzkim Konkursie Przyrodniczym dla szkól podstawowych oraz wyróżnienie w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.

Starszy od niego, były już uczeń gimnazjum w Bogacicy Maximilian Jung jest szczególnie uzdolniony z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Zdobył w minionym roku szkolnym tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego oraz tytuł finalisty etapu wojewódzkiego Konkursu „Poznajemy parki narodowe Polski”. Na zakończenie szkoły w kl. III uzyskał jedną z najwyższych średnich w szkole (5,27).

Licealistka LO im. A.Mickiewicza Justyna Zalwert przejawia ponadprzeciętne uzdolnienia z biologii i chemii. Przekłada się to na osiągnięcia w tej dziedzinie. Zajęła I miejsce w XX Opolskim Turnieju Chemicznym zorganizowanym przez KO i Polskie Towarzystwo Chemiczne, tytuł laureata etapu wojewódzkiego i finalisty etapu centralnego XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

Chodzący do tej samej szkoły Antoni Pikuta, którego w 2012r. nagrodzono nagrodą dla osób promujących MiG Kluczbork za osiągnięcia muzyczne jako akordeonisty, teraz otrzymał stypendium burmistrza również za pozamuzyczne osiągnięcia, czyli tytuł finalisty XIII Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzna Polszczyzna i za udział w Dolnośląskich Meczach Matematycznych – jego drużyna weszła do półfinału (II etap konkursu – wojewódzki). Ale muzyka wciąż zajmuje wysokie miejsce w jego życiu – odzwierciedleniem tego jest tytuł laureata i III miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J.Zarębskiego.

Młoda akordeonistka Katarzyna Jachym w 2012 roku otrzymała nagrodę dla promujących, teraz będzie otrzymywać stypendium dla uczniów. Doceniono jej osiągnięcia, a były to m.in.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Akordeonowej w Giżycku w kat.solowej i III miejsca w kat. muzyki kameralnej (IV 2014), I miejsce na Konfrontacjach Młodych Akordeonistów w Oławie w kat.solowej i II miejsca w kat. zespołów kameralnych (V 2014) oraz III miejsce na Makroregionalnym Konkursie Muzyki Akordeonowej „Tremolando” w Kluczborku (XI 2013). Kasia zdobyła wyróżnienie na Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów (V 2014) i w konkursie solfeżowym w Nysie. Brała udział w Koncercie Talentów w Filharmonii Opolskiej.

Julia Smyrek to wszechstronnie uzdolniona uczennica, szczególne osiągnięcia mająca z języka niemieckiego. Zdobyła tytuł laureatki Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego oraz tytuł finalisty Wojewódzkiego konkursu recytatorskiego w języku niemieckim. Reprezentowała szkołę w kilku innych konkursach przedmiotowych – uzyskała tytuł laureatki Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Julia jest redaktorką szkolnego pisma GIMzeta (III miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepszą gazetkę szkolną).

Najmłodszy z nich wszystkich Adrian Czaja wykazuje szczególne uzdolnienia w grze w szachy. W minionym roku szkolnym brał udział w wielu zawodach organizowanych na szczeblu gminy, województwa, ogólnopolskim. Zajął I miejsce w turnieju szachowym Otwartych Mistrzostw Wrocławia 2013, I miejsce w klasyfikacji generalnej w cyklu turniejów „Zostań szachowym mistrzem 2014” w kategorii wiekowej 7-9 lat w Niemysłowicach, I miejsce podczas II Otwartych Mistrzostw Ziemi Kluczborskiej (kat. chłopców klas I-III) w Maciejowie, I miejsce w turnieju „Ferie z szachami 2014” w Kluczborku, X miejsce w Turnieju o Puchar Polski Młodzików do lat 8 w Poroninie, I miejsce w Zimowym Turnieju Politechniki Wrocławskiej w klasyfikacji chłopców do lat 8, I miejsce w Mistrzostwach Województwa Juniorów w Brzegu, I miejsce w kat. juniorów do lat 8 w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Będzina. Reprezentował swoją szkołę podstawową nr 1 w wielu zawodach szachowych oraz w konkursie „Alfik matematyczny” (III miejsce w województwie). Otrzymał także wyróżnienie w XVII plebiscycie na najlepszego sportowca za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014.

Stypendium Burmistrza Miasta Kluczborka jest wypłacane za okres od września do czerwca, a więc na rok szkolny 2014/2015. Na stypendia przeznaczono w budżecie Gminy Kluczbork łącznie kwotę 19 000 zł.

Gratulujemy stypendystom, a wszystkich uczniów kluczborskich szkół zachęcamy do pilnej nauki, bo warto zawalczyć o dodatkowe comiesięczne „kieszonkowe” z gminy.
Nie ma komentarzy

Dodaj swój

Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.