B KLASA: Nerwowo w szatni Bąkowa. Podzieliła ich wspólna pasja

Euro 2012 to bez wątpienia było największe wydarzenie sportowe każdego Polaka. Nasza kadra składająca się z gwiazd, grających głównie w ligach zagranicznych, za szybko pożegnała się z turniejem… po porażce z Czechami. A gdzie z kolei w szeregu jest zatem nasza opolska B klasa ?. To najniższa klasa rozgrywkowa, ósma z kolei. Czy to sposób na życie ? Oczywiście, że nie.  Czy tu zatem gra się dla przyjemności ? Tak, chyba… bo po wydarzeniach, które miały miejsce w Bąkowie i ujrzały światło dzienne można długo polemizować.

Zaczęło się jak zwykle pięknie, początki są zawsze piękne. Jednak w ostatnim czasie w klubie z Bąkowa (k. Kluczborka), było już tylko konfliktowo. Frekwencja na treningach nie dopisywała, a osoba grającego trenera Dariusza Styrczewskiego zaczęła wielu zawodnikom przeszkadzać.

[…] Trener chciał dobrze jednak komu miał przekazać wiedzę na temat futbolu jeśli w Bąkowie podejście do grania w piłkę, a szczególnie trenowania (frekwencja na treningach była momentami porażająca, a ci co nie chodzili na treningi mieli zawsze najwięcej pretensji na meczu , że nie grają albo grają ogony […] – czytamy w oświadczeniu na stronie klubowej Bąkowa.

To właśnie na stronie klubu zaczęło się od przepychanek słownych. Tu każdy wygarnął drugiemu wszystko.

[…] ktoś w pewien sposób miał wpływ na to, że decyzja szkoleniowca była taka, a nie inna. Można zrozumieć, że komuś nie odpowiada styl lub koncepcja prowadzenia drużyny przez trenera, ale występy jakie miały miejsce na treningach oraz po meczu z Polonią Smardy w szatni zaserwowane przez niektórych zawodników naszego klubu, którzy przeszli samych siebie na pewno przyczyniły się do tego, że trener podjął taką decyzję. Czarę goryczy przelały zapewne niezwykle inteligentne komentarze serwowane na naszej stronie przez naszych piłkarzy oraz wybitnych znawców futbolu z Bąkowa, a szczególności przez Pana zioma […] Ziom, to podpis osoby, która wypowiadała się na stronie klubowej krytykując m.in. trenera – dop. red.

Zdecydowałem się opuścić LZS Bąków z kilku powodów… – mówi dla portalu 24powiat.pl trener Dariusz Styrczewski.

Najważniejszym z nim są komentarze jakie pojawiły się po dwóch ostatnich meczach na stronie LZS. Wiadomo,  że w klubie rozgrywającym mecze w B klasie gra się dla przyjemności i także taką przyjemność powinny stanowić treningi. Niestety z każdym treningiem i meczem odnosiłem wrażenie iż staję się dla niektórych zawodników wielką przeszkodą w realizowaniu ich kariery piłkarskiej. Znalazły się osoby, które krytykowały mój sposób prowadzenia drużyny, ale jak można realizować założenia taktyczne choćby przy stałych fragmentach gry (np. rzutach rożnych) gdy na treningu ma się samych obrońców i jednego napastnika.

Jeżeli chodzi o konflikty w drużynie to były szczególnie związane z jednym zawodnikiem, który uważał, że wystarczy ubrać koszulką znanego piłkarza i posiadać podobne buty i powinno się grać w pierwszym składzie. Gdy zwróciłem uwagę na zespołowy sposób grania to wybuchała w nim agresja. Co się z tym zaczęło wiązać to podburzanie zawodników w podobnym wieku do spowodowania sytuacji konfliktowych z moja osobą. Poza tym  kilku zawodników miejscowych, w rozmowie ze mną zadeklarowało powrót do gry po moim odejściu. Mają więc teraz szansę do wykazania się i pokazania swoich umiejętności – dodaje.

[…] Trener podjął taką decyzję i nie ma wcale się mu co dziwić, bo w Don Kichota się bawił nie będzie […] szczególnie zadowolony powinien być z siebie ?ziom?, główny autor tego sukcesu […] – czytamy dalej w oświadczeniu.

W każdym klubie jest tak, że nie wszyscy zawsze darzą sympatią trenera. Czy nie dało się inaczej rozwiązać sporów w zespole ? Np. zawieszenie piłkarzy, odsunięcie od gry tych, którzy psują atmosferę. Wcale nie musiało dojść do pana odejścia, tym bardziej, iż miał pan duże poparcie u prezesa klubu…

Zgadza się, w każdym klubie znajdzie się zawodnik, który jest zbuntowany. Ale zawodnik mając 20 lat mówi do mnie, że jeśli on zadecyduje to ja już nie będę trenerem w tym klubie, a w innej sytuacji próbuje rozwiązać swoje pretensje do trenera w sposób siłowy. Nie tędy droga. Jak wiadomo w klubach B klasowych gra się dla przyjemności. W dzisiejszych czasach jest kryzys z zawodnikami. Jeżeli piłkarz rozmawia po pierwszym incydencie z prezesem klubu, przeprasza trenera i deklaruje dalszą grę to jest wszystko dobrze. Ale w przypadku gdy zawodnik załatwia sobie z prezesem i on prosi o dalszą jego grę dla dobra klubu to niestety konflikt nie zostaje rozwiązany… w końcu temu zawodnikowi brakuje argumentów na boisku, wyładowuje się w szatni. Poparcie prezesa to nie wszystko na tym szczeblu rozgrywek. Należy pamiętać, że drużyna to nie 11 zawodników ale co najmniej 16.

Bąków wysoko stał w tabeli w rundzie jesiennej. Czy zła atmosfera miała potem wpływ na to iż ostatecznie na koniec rundy spadli na 5. miejsce ?

Zła atmosfera nie miała wpływu na zajęcie 5 miejsca w rundzie jesiennej. Zadecydowały o tym dwa ostatnie przegrane mecze. Przez cały czas rozgrywania rundy jesiennej trzon drużyny nie uległ zamianie. Zmiany w składzie wynikały w głównej mierze z kontuzji zawodników ale to jest nieuniknione. W ostatnich meczach zabrakło treningów i konsekwencji w grze oraz najważniejszego co w sporcie czasami jest potrzebne – szczęścia. Przypomnę mecz ze Smardami gdzie przy stanie 1:0 dla drużyny Smard nie wykorzystujemy w pierwszej połowie rzutu karnego oraz kilku sytuacji 100% w których wystarczyło dograć piłkę. W drugiej połowie drużyna ze Smard nie opuściła przez 45 minut swojej połowy, a drużyna Bąkowa nie potrafiła oddać celnego strzału na bramkę – opowiada Dariusz Styrczewski.

Gdzie teraz będzie pan szukał „pracy”. Czy są jakieś kluby zainteresowane współpracą z panem ?

– Jeżeli chodzi o moją pracę trenerską to jestem już po wstępnych rozmowach z klubem co do trenowania grupy młodzieżowej. Mam propozycje gry w kilku klubach B klasowych i rozważam jedną z nich.

Dariusz Styrczewski prowadził LZS Bąków 1,5 roku. W 31 meczach klub zanotował 16 zwycięstw, 5 remisów i 10 porażek przy stosunku bramkowym 102: 52. W marcu poprzedniego roku Bąków wygrał halowy turniej LZS-ów, w którym wzięło udział łącznie 10 drużyn z gminy Kluczbork i Lasowice Wielkie.

Komentarz 24powiat.pl – Piłka nożna na tym poziomie to zabawa, rozrywka i możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości. W każdym klubie są piłkarze, trener i prezes. Kto kogo może „wyprostować” ?. Czytaj od końca.

Trenerowi oraz klubowi z Bąkowa życzymy powodzenia. Piłka nożna to nasza wspólna pasja.

Źródło: własne/LZS Bąków

Fot. Piotr MazurczakJest 19 komentarze

Dodaj swój
 1. 48x48
  maciek

  Darek nie rozczulaj się. W jakiej drużynie byś nie grał czy trenował zawsze będą problemy. Bo sam Ty jesteś konfliktowy. Od początku Twojej kariery piłkarskiej (tramkarze,juniorzy,seniorzy) nie byłeś żadnym Iniestą, wykopywałeś piłkę z obrony, aby do przodu. Skończyć studia na AWF to żadna sztuka w tych czasach i zostać trenerem w B- klasie też nie jest trudno. Bąków to trudna drużyna ale fajne chłopaki trzeba ich tylko poukładać ale do tego potrzeba trenera, ktróry będzie miał autorytet i przede wszystkim wiek tzn. zawodnicy muszą zwracać się do trenera przez per pan. Spróbuj w drużynach młodzieżowych ,ale nie zrób im krzywdy, no na ojców uważaj żeby Cię jakiś nie pogonił po boisku. Pozdrawiam i powodzenia.

 2. 48x48
  XYZ

  przestancie obrazac darka bo macie problem sami ze soba. Jestescie ogorkami z bakowa i sami sobie robicie syf. Przerasta was rola nawet w takiej lidze jak B klasa. Zamiast isc za trenerem i zrobic porzadek z gwiazdami to robicie wielkie gowno a teraz jest to opisywane.

 3. 48x48
  malpa4

  Boże widzisz i nie grzmisz to nomalalnie news dnia 😉 Normalnie jakby lzs bonufff byl jakimś klubem porownywalnym z mks-em taki wywiad ilez emocji niesie za sobą ten klub haaaa

 4. 48x48
  malpa4

  powiem wam ze pewnie wa sie wszyscy sie teraz smieja z bonkowa bo robia z siebie chhh wie kogo i zachowuja sie jak dzieci co pokazuje ww artykuł

 5. 48x48
  Arek

  Admin zainteresuj sie lepiej byłymi bardzo dobrymi juniorami mksu z rocznika 91 92. Osiagali bardzo dobre wyniki, mistrzostwo opolszczyzny itd. Gdzie oni sie podziali?

 6. 48x48
  mks

  Chłopak się popłakał i robi z siebie na portalu ofiarę losu. Ludzie mają wiele innych gorszych problemów i nie płaczą nie mowiąc już o publicznym pokazywaniu sie w internecie. Admin napisz szybko jakis inny temat bo ten jest żałosny. A wogóle co nas obchodzi szatnia Bąkowa. Mają swoją strone internetową i tam niech piszą. Napisz lepiej co się działo w sobotę w Klu.

 7. 48x48
  gucio

  Biedny Darek popadł w konflikt z zawodnikami w kolejnym klubie i biedaczek znów ucieka z podkulonym ogonem…
  Może to jednak nie z grajkami jest coś nie tak tylko z nim?

 8. 48x48
  pseudokibic.

  Co to za artykuł. Obiektywnie oceniając mam wrażenie, że całość to reklama jakiegoś znanego trenera. Końcówka artykuły to chyba coś w stylu ‚szukam pracy dla kumpla’. Jeżeli macie konkretne informacje to podawajcie z nazwiskami kto robi gnój w klubie, a nie 20 letni ziom.

 9. 48x48
  ano

  Arek mistrzostwo wojewodztwa zrobil rocznik 93 i 94 a nie 92 i 91. w sumie na to samo wychodzi. bo z 93 tez juz nikogo nie ma praktycznie.

 10. 48x48
  daj spokój

  Maciek nie kompromituj sie może Ty zostaniesz trenenrem wielki autorytecie ? Przynajmiej były treningi a jak na nie przychodziłeś to zawsze był problem może masz jakiś kompleks CR7 ? Co ? Gwiazda ? Teraz nie ma trenera , nie bedzie treningów, nie bedzie gry, nie bedzie zespołu..
  Pozdro !

 11. 48x48
  Gościu

  Do tych co mówią że ten news jest nie potrzebny to niech idą na stronę MKSu i tam czytają o swoim wielkim klubie w który pompuje sie tylko pieniądze z budżetu miasta a itak to nie daje żadnych pozytywnych rezultatów poza krótkim epizodem w I lidze. Jest wiele osób które to interesuje i czytają wiadomości na temat B-klasy z większym zaciekawieniem niż np. o MKSie gdyż grają lub kibicują klubom z niższych lig takich jak B-klasa, A, okręgówka itd… jak wam sie nie podoba to nie czytajcie! A jak chcecie czytać tylko o wyższych ligach to macie inne strony do tego stworzone, którym reklamy nie bede robił. Wystarczy wpisac wasz „WIELKI” klub w przeglądarkę i znajdziecie mnóstwo na jego temat! Jestescie totalnymi baranami, to tyle w temacie. Ja mieszkam obecnie w dużym mieście i np interesuje mnie to co się dzieje w niższych ligach również… w rejonie z którego pochodzę. Jeśli tam będzie bałagan to i w wyższych też ligach polskich również… to tak na marginesie. Gdzie mam czytać wiadomości z mojej „małej ojczyzny” jak nie tutaj? Sami byście się wzięli za robienie czegoś pożytecznego, a nie krytykowali pracę innych!!! Brawo dla redaktora i oby wiecej newsów z regionu 😉

 12. 48x48
  Gościu

  „Baran” było to określenie do ludzi którzy myślą, że świat się kończy na ich klubiku krytykując pracę innych! Pracę którą wykonują na rzecz społeczności rejonu, w którym mieszkają. To nie było stwierdzenie adekwatnie do Ciebie. A skoro mnie uważasz za barana to jesteś zbyt głupi (PRZYPUSZCZENIE, nie obraza) aby zrozumieć to co napisałem wcześniej i nie będę się wdawał z Tobą w bezsensowną polemikę. A jeśli rozumiesz to OK. Nie krytykuje żadnego klubu (jeżeli myślisz, że pisałem o MKS – sam mam tam znajomych i jeździłem na jego mecze) ani oddanie fanów do tego klubu. Krytykuje ludzi którzy myślą że ta strona dotyczyć powinna wyłącznie wydarzeń ich interesujących, panosząc się na niej i naśmiewając z wiadomości nie związanych z ich zainteresowaniem. Nikogo nie obrażam, wyraziłem swoją opinię. Z resztą spójrz ile osób uważa podobnie i zgadza się z tym oceniając pozytywnie moją wypowiedź. Negatywny głos pewnie jest Twój, spowodowany brakiem zrozumienia tego co napisałem. Może przeczytaj jeszcze raz na spokojnie jeśli to Ci coś pomoże, a powinno gdyż małe sprostowanie ująłem w tym komentarzu. Pozdrawiam

 13. 48x48
  Gościu

  Jeszcze jedno słówko adekwatnie Twojej wypowiedzi:
  ” A wogóle co nas obchodzi szatnia Bąkowa. Mają swoją strone internetową i tam niech piszą. Napisz lepiej co się działo w sobotę w Klu.” Bez komentarza… ale zmarnuję jeszcze minutkę z mojego cennego czasu i opiszę to pokrótce. Strona 24powiat jak sama nazwa wskazuje to wiadomości z obszaru jakim jest POWIAT Kluczbork. Bynajmniej tak mogę rozumieć to poprzez jej dotychczasową działalność. Wpisz sobie teraz w WIKI „Powiat Kluczbork” i spójrz jakie miejscowości wchodzą w jego skład. To Ci wiele wyjaśni. Jeżeli nie interesuje Cie post dotyczący innego obszaru niż Twoje miasto to porostu go nie czytaj i nie umniejszaj pracy ludzi którzy „coś” robią w dobrym tego słowa znaczeniu. A jeśli nie odpowiada Ci to że tutaj są takie wiadomości to zawsze możesz zmienić portal na jakiś inny który zaoferuje Ci wiadomości WYŁĄCZNIE z Kluczborka. Jeśli takowego nie ma to go możesz zawsze stworzyć. Mając zajęcie, przestaniesz krytykować pracę innych. (nie robię tutaj żadnej antyreklamy dla 24powiat gdyż stronę tą uważam za BARDZO DOBRĄ i interesującą) W Kluczborku się urodziłem, mieszkałem nieopodal i interesuje mnie wszystko z naszego Powiatu, z miasta również dlatego komentarze jakie wypisujesz i ludzie Twojego pokroju trochę mnie irytują. Ale myślę że sporo Ci wytłumaczyłem i zmienisz teraz zdanie 🙂 lub zostaniesz przy nim ale Twoje zachowanie będzie bardziej stosowne. (mam na myśli to że przestaniesz pisać komentarze typu: A wogóle co nas obchodzi szatnia Bąkowa – czy jakiejkolwiek innej miejscowości z jakby nie było również TWOJEGO 🙂 POWIATU)


Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.

Dodaj nowy komentarz