Orliki z podciętymi skrzydłami

Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat Orlików nie nastraja optymistycznie. Wiele ze zbudowanych obiektów ma wady projektowe i wykonawcze. Lekceważenie prawa budowlanego, oszczędność na materiałach i nieprawidłowe gospodarowanie obiektem to zaledwie kilka z przyczyn takiego stanu rzeczy.

Nawierzchnia Made in China

Jedno z poważniejszych zastrzeżeń dotyczy jakości materiałów. Chodzi tu między innymi o nawierzchnię, która w pierwszych edycjach projektu musiała spełniać normy FIFA. Szybko się z tego pomysłu wycofano, co dało pole do popisu podwykonawcom, korzystających z  mało bezpiecznych i nieestetycznych materiałów importowanych z Chin. Najczęściej urzędnicy gmin oszczędzali na tak zwanych piłkochwytach, które miały chronić ogrodzenie przed uderzeniami piłki. Chlubnych wyjątków jest niewiele. W miejscowościach Koszalin oraz Prudnik urzędnicy zdecydowali się zaprojektować i wykonać ogrodzenie LEGI Ballfang, które zostało stworzone specjalnie na potrzeby projektu ?Moje boisko ? Orlik 2012?.

Sama wysokość ogrodzenia to jeszcze nie wszystko ? mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska ? Piłka odbijająca się od ogrodzenia może je odkształcić i uszkodzić, a już na pewno tworzy uciążliwy i zbędny hałas. Dlatego Ballfang wyposażony jest w akustyczne tłumiki, które wchłaniają energię kinetyczną, powstającą przy uderzeniu piłki, jednocześnie wyciszając hałas.

Animatorzy bez kwalifikacji

Nawet jeżeli władzom gmin uda się zaprojektować i zbudować idealne boisko, bez oszczędzania na materiałach i podwykonawcach, to jeszcze nie koniec odpowiedzialności. Do jego obsługi dedykowany powinien być profesjonalny trener, pod którego okiem toczyć się będą zajęcia. A najlepiej dwóch lub trzech, ponieważ na najbardziej obleganych boiskach młodzież bawi się od 8 do 22. Jak się jednak okazuje, często albo obiekt nie ma swojego animatora, albo są nim stażyści bez doświadczenia. Tutaj dylemat jest nawet poważniejszy, nie są bowiem jasno określone kwalifikacje, jakie ów trener ? animator musiałby spełniać. Dlatego gminy korzystają z Orlików jako z nowych miejsc pracy i w ten sposób walczą z lokalnym bezrobociem, zatrudniając ludzi z przypadku, albo całkowicie odpuszczają temat. Tak jak w Grudziądzu, gdzie z powodu braku moderatora, Orlik przez całe wakacje stał nieużywany, a młodzież zamiast grać w piłkę, oglądała bramę zamkniętą na kłódkę.

Co dalej z Orlikami?

NIK przeprowadza właśnie kontrolę w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Niezależnie od jej wyników, z rządowego projektu ?Moje boisko ? Orlik 2012? wynika parę pozytywnych przesłanek. Akcja na tak dużą skalę w znaczący sposób wpłynęła na promocję sportu w Polsce. I poprawiła infrastrukturę, przynajmniej, jeżeli chodzi o ilość, ale niestety nie o jakość. Dopóki urzędnicy będą oszczędzać na materiałach czy obsłudze, projekt może okazać się krótkofalowym zrywem, po którym pozostaną zapuszczone, nienadające się do użytku boiska.

Michał Wilgocki specjalista ds. PR Juicy Marketing
Jest 5 komentarze

Dodaj swój
 1. 48x48
  mksklb

  no wlasnie orlik ma dzialac do 22 co oznacza ze mozna grac do tej godziny a u nas pan ….. wiadome kto tylko marudzi zeby juz o 20 konczyc bo kase za to bierze ale do domu mu sie spieszy a o stojacej wodzie na boisku lepiej nie mowic ciekawe kto to odbieral co za inspektor erektor!

 2. 48x48
  STEFAN

  Dalej niech robią przetargi gdzie jednym z głównych kryteriów jest cena 100 % !!!!! A z zaoszczędzonych pieniędzy dają sobie premie !!!

 3. 48x48
  natalia

  W Kluczborku też chyba są animatorzy z przypadku jeden siedzi w biurze a drugi tępi wszystkich i za wszystko a jego popularne słówka to ” co tu robią te wiochy”. Nie są prowadzone żadne zajęcia przez animatorów tylko treningi swoich grup z MKS-u. Jest to funkcja stróża na orliku.

 4. 48x48
  Akane

  Hmmm.. Ja nigdy tam nie byłam.. Nie dane mi było.. bo nawet nie wiem jak top ma funkcjonować… Czy płaci sie cyz się nie płąci.. nie mam zielonego pojecia… ;/


Zabrania się podczas komentowania naruszania dóbr osobistych i norm społecznych. Redakcja zastrzega sobie prawo do usunięcia lub edycji komentarzy bez przyczyny.

Treść komentarza jest własnością twórcy i tylko on jest za nie odpowiedzialny. Redakcja serwisu nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treść komentarzy.

Niniejszyn pisząc komentarz zgadzasz się z tymi warunkami.

Dodaj nowy komentarz